image Gjermania e gatshme t’i pranojë rusët që duan të ikin nga Rusia
[wp-story id="814678"]

Evropë

Gjermania e gatshme t’i pranojë rusët që duan të ikin nga Rusia

news image

Zyrtarët gjermanë kanë njoftuar se vendi është i hapur për të pranuar rusët që po përpiqen të largohen nga vendi.

“Shumë rusë që tani po thirren nuk duan të marrin pjesë as në këtë luftë. Kjo është një shenjë e mirë,” u tha gazetarëve zëdhënësi i kancelarit gjerman Steffen Hebestreit gjatë një konference të rregullt të lajmeve.

“Duhet të lihet e hapur një rrugë për rusët që të vijnë në Evropë dhe gjithashtu në Gjermani.”

Shtetet anëtare të BE-së duhet të gjejnë një “zgjidhje të qëndrueshme” se si të merren me kundërshtuesit rusë për shkak të ndërgjegjes ndaj urdhrave të “mobilizimit të pjesshëm” të presidentit rus Vladimir Putin, shtoi ai, duke thënë se motivet e secilit kundërshtar të tillë duhet të shqyrtohen përpara se të jepet azili.

Të enjten, ministritë e Jashtme dhe të Brendshme të Gjermanisë treguan se qytetarët që ikin nga Rusia mund të aplikojnë për azil në Gjermani.

“Dezertorët e kërcënuar me shtypje serioze mund – si rregull – të marrin mbrojtje ndërkombëtare në Gjermani,” citohet të ketë thënë ministrja e Brendshme gjermane Nancy Faeser në gazetën gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Gjermania kishte marrë 438 persona nga Rusia përmes një programi që supozohet të ofrojë mbrojtje për disidentët, gazetarët dhe shkencëtarët, duke shtuar se procedurat ishin ndryshuar tashmë në prill, në mënyrë që “si rregull, kundërshtimi për shkak të ndërgjegjes është një arsye për mbrojtje”, ka treguar zëdhënësi i ministrit Maximilian Kall.

/GazetaSinjali/