image Gjendja me COVID-19 në Spitalet e Kosovës - Sinjali

Gjendja me COVID-19 në Spitalet e Kosovës

news image

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar ka bërë të ditur se aktualisht në klinikat e QKUK-së dhe në spitalet rajonale po trajtohen 140 pacientë me COVID-19, shkruan Gazeta Sinjali.

Sipas raportit të ShSKUK-së, nga numri i përgjithshëm i pacientëve, 89 prej tyre janë duke u trajtuar me oksigjeno-terapi dhe nëntë pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore.

Njoftimi i plotë i ShSKUK-së:

ShSKUK: Bie në 140 numri i pacientëve që po trajtohen nga COVID-19

Ka rënë në 140 numri i pacientëve që po trajtohen nga COVID-19, në kuadër të klinikave të QKUK-së dhe spitaleve të përgjithshme.

Nga raportimet e datës 6 tetor 2021, numri i përgjithshëm i pacientëve është 140, 89 prej tyre janë nën asistim të oksigjeno-terapisë dhe 9 pacientë në gjendje të rënduar shëndetësore, në kujdes intensiv mjekësor.

Numri i pacientëve sipas klinikave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme

Klinika Infektive, 27 pacientë

Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive) 10 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 26 pacientë post-covid-19

Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, 7 pacientë

Spitali i Prizrenit, 8 pacientë

Spitali i Gjakovës, 7 pacientë

Spitali i Pejës, 13 pacientë

Spitali i Gjilanit, 10 pacientë

Spitali i Vushtrrisë, 2 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 11 pacientë

Spitali i Ferizajt, 19 pacientë. /GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin