image Gazsjellësi/ Haradinaj e quan Kurtin “shkurtpamës” e “sabotues të orientimit perëndimor të Kosovës” - Sinjali

Gazsjellësi/ Haradinaj e quan Kurtin “shkurtpamës” e “sabotues të orientimit perëndimor të Kosovës”

news image

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Greqia kanë reaguar për çështjen e gazsjellësit amerikan.

E për këtë, Haradinaj ka shkruar në Facebook, ku ka thënë se gazjellësi nuk është vetëm “çështje gypash”.

Ai thotë se ata që e shohin vetëm në këtë aspekt janë shkurtpamës dhe sabotues të orientimeve perëndimor të Kosovës.

E vlerësoj lartë qëndrimin e përbashkët të qeverive të SHBA dhe Greqisë për integrimin euroatlantik të Ballkanit Perëndimor, ku në mënyrë të veçantë specifikohet edhe Kosova, apo edhe gazsjellësi amerikan, e që është i një rëndësie të jetike për ne si shtet i ri”, ka shkruar Haradinaj.

“Kjo na obligon që t’i kryejmë detyrat tona që rrugën e integrimit ta bëjmë sa më të lehtë e sa më të shkurtër. Kjo nënkupton poashtu që Kosova të mbështes të gjitha projektet që e afrojnë Kosovën sa më afër BE-së e NATO-s, duke përfshirë këtu edhe gazsjellësin amerikan, projekt ky i një rëndësie strategjike dhe ekonomike, që do të garantonte edhe sigurinë energjetike të vendit tonë. Justifikimet banale të qeverisë së Kosovës për refuzimin e këtij projekti, se kjo është “çështje e disa gypave”, janë jo vetëm shkurtpamëse, por edhe sabotim i orientimeve properëndimore e euroatlantike të Kosovës”, ka vazhduar tutje.

“Prandaj i bëj thirrje edhe një herë qeverisë së vendit tim që të kthjellohet e të mos vendosë pengesa në rrugën e pakthim euroatlantike të Kosovës!”, ka thënë në fund ish-kryeministri.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin