image Gazprom thotë se nuk do të fillojë furnizimin me gaz natyror drejt Gjermanisë

Evropë

Gazprom thotë se nuk do të fillojë furnizimin me gaz natyror drejt Gjermanisë

news image

Kompania shtetërore ruse e energjisë Gazprom tha se nuk mund të rifillonte furnizimin me gaz natyror përmes një tubacioni të madh drejt Gjermanisë për momentin.

Firma tha se kishte gjetur një rrjedhje nafte në një turbinë në tubacionin Nord Stream 1, që do të thotë se do të mbyllej për një kohë të pacaktuar.

Tubacioni është mbyllur për tre ditët e fundit për atë që Gazprom e përshkroi si punë mirëmbajtjeje.

Lajmi vjen mes frikës në rritje se familjet në BE nuk do të jenë në gjendje të përballojnë koston e ngrohjes këtë dimër.

Çmimet e energjisë janë rritur që kur Rusia pushtoi Ukrainën dhe furnizimet e pakta mund të rrisin koston edhe më tej.

Evropa po përpiqet të heqë dorë nga energjia ruse në një përpjekje për të zvogëluar aftësinë e Moskës për të financuar luftën, por tranzicioni mund të mos vijë mjaft shpejt.

/GazetaSinjali/