image "Gafa" në Serie A, gjyqtari i ndeshjes dhe i VAR-it suspendohen për pjesën e mbetur të sezonit

Futboll

“Gafa” në Serie A, gjyqtari i ndeshjes dhe i VAR-it suspendohen për pjesën e mbetur të sezonit

Sipas raporteve të shumta në Itali, gjyqtari i Spezia–Lazio dhe VAR Luca Pairetto dhe Luigi Nasca janë pezulluar deri në fund të sezonit pas një goli të vonuar të Francesco Acerbi, i cili dukej se ishte në pozicion jashtë loje.

‘Biancocelesti’ siguroi një fitore kyçe 4-3 jashtë në Spezia të shtunën falë një goli fitues të vonë të italianit. Acerbi dukej se ishte në pozicion jashtë loje, por rishikimi i VAR-it nuk u shikua.

Kjo shkaktoi protesta edhe nga shefi i Romës, José Mourinho, i cili, të nesërmen, kritikoi vendimin e arbitrit i cili ishte i favorshëm për rivalët e tyre të qytetit dhe konkurrentët e drejtpërdrejtë në garën për një vend në Ligën e Evropës.

Tani, sipas La Gazzetta dello Sport dhe ANSA, AIA – Shoqata Italiane e Arbitrave – ka vendosur të pezullojë të dy zyrtarët deri në fund të sezonit. Acerbi u duk se ishte në pozicion jashtë loje dhe, edhe nëse nuk ishte, duhet të ishte bërë një kontroll VAR.

“Acerbi duket përtej mbrojtësit të fundit të Spezias”, tha për Radio Anch’Io lo Sport ish arbitri i Serie A, Paolo Casarin.

“Unë mendoj se VAR duhet të kishte kontrolluar përpara se të lejonte që goli të qëndronte”.