image Frika për prishjen e raporteve me ndërkombëtarët, Hoti: Zoti na ruajtë se këta nuk dinë çfarë bëjnë

Politikë

Frika për prishjen e raporteve me ndërkombëtarët, Hoti: Zoti na ruajtë se këta nuk dinë çfarë bëjnë

news image

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka reaguar përsëri lidhur me ngjarjet e fundit në veri dhe “përplasjet” mes Kosovës dhe SHBA-ve.

Deputeti i LDK-së ka kritikuar kryeministrin Kurti për mos-koordinim me aleatët dhe mënyrën se si dikur ishte zënë në rrenë nga Amerika kur kishte thënë se është koordinuar me ShBA-të lidhur me zhvillimet në veri, e që më vonë ishte përgënjeshtruar, raporton Gazeta Sinjali.

Ai ka ironizuar me këtë pasi sipas tij – pushtetarët e Kosovës kanë replikuar me sekretarin Blinken se është navin dhe nuk është i informuar për kontekstin politik në veri.

Postimi i plotë:

Ushtarët amerikan janë çdo ditë në veri, si pjesë e KFOR-it, duke e siguruar paqen. Para një kohe, vetë kreu i qeverisë kishte deklaruar se Ambasadori Amerikan e kishte informuar për gjëra lidhur me zhvillimet në veri që ai nuk i kishte ditur, edhe pse AKI-ja është në teren dhe e ka për detyrë të kuptojë se çfarë ndodh e çfarë pritet.

Ndërsa, pushtetarët e Kosovës në sinkron replikojnë me Sekretarin Blinken se ai është naiv e nuk është i informuar për kontekstin politik në veri.

Zoti na ruajtë, se këta nuk dinë çfarë bëjnë.

/GazetaSinjali/