image Forcat ukrainase “stabilizojnë” situatën në Bakhmut

Botë

Forcat ukrainase “stabilizojnë” situatën në Bakhmut

news image

Komandanti i lartë i ushtrisë ukrainase ka thënë se forcat e tij po zmbrapsen kundër trupave ruse në betejën e gjatë dhe të ashpër për qytetin e Bakhmut.

Inteligjenca ushtarake britanike thotë gjithashtu se Rusia duket se po lëviz drejt një strategjie mbrojtëse në Ukrainën lindore, raportoi AP.

“Drejtimi i Bakhmut është më i vështiri. Falë përpjekjeve titanike të forcave të mbrojtjes, situata po stabilizohet”, tha gjenerali Valerii Zaluzhnyi në një postim në Telegram duke dhënë një përmbledhje të një bisede telefonike me admiralin Sir Tony Radakin, shefin e shtabit të mbrojtjes të Britanisë.

Beteja shtatë-mujore për Bakhmutin, ku forcat ruse janë mbyllur në tre anët, është përplasja më e gjatë e luftës, me Rusinë duke vendosur ushtarë të rregullt dhe luftëtarë të grupit mercenar Wagner.

/GazetaSinjali/