image Finlanda e konfirmon se shumë shpejt do të aplikojë për anëtarësim në NATO

Botë

Finlanda e konfirmon se shumë shpejt do të aplikojë për anëtarësim në NATO

news image

Finlanda ka konfirmuar se dëshiron të anëtarësohet në NATO. Lidhur me këtë, presidenti Sauli Niinisto, ka thënë se shteti i tij duhet të aplikojë pa vonesë për anëtarësim në aleancë, raportojnë mediat e huaja.

Një deklaratë e përbashkët me kryeministren Sanna Marin ai u shpreh:

Shpresojmë që hapat që duhet të ndërmerren për të marrë këtë vendim do të zgjidhen shpejt në ditët e ardhshme”.

Pesë diplomatë dhe zyrtarë thanë për Reuters se aleatët e NATO-s presin që Finlandës dhe Suedisë t’i jepet anëtarësimi shpejt, duke hapur rrugën për rritjen e pranisë së trupave në rajonin nordik gjatë periudhës njëvjeçare të ratifikimit.

Në krye të pranimit të tyre në NATO, kryeministri britanik Boris Johnson premtoi të mërkurën se do të mbronte Suedinë dhe Finlandën kundër kërcënimeve të mundshme ruse, ndërsa udhëtonte në të dy vendet për të nënshkruar marrëveshje reciproke të sigurisë.

Në rajonin më të gjerë nordik, Norvegjia, Danimarka dhe tre shtetet baltike janë tashmë anëtare të NATO -s dhe shtimi i Finlandës dhe Suedisë ndoshta do të zemëronte Moskën, e cila thotë se zgjerimi i organizatës është një kërcënim i drejtpërdrejtë për sigurinë e saj.

/GazetaSinjali/