image Finlanda dhe Suedia së shpejti mund të anëtarësohen në NATO
[wp-story id="814678"]

Botë

Finlanda dhe Suedia së shpejti mund të anëtarësohen në NATO

news image

Finlanda dhe Suedia pritet se do t’i bashkohen NATO-s në fillim të kësaj vere, thuhet në raportin e The Times.

Rusia ka bërë një “gabim masiv strategjik”, tha gazeta, duke cituar zyrtarë amerikanë.

Zyrtarët shtuan se anëtarësimi në NATO për të dy vendet ishte “një temë bisede dhe sesionesh të shumta” gjatë bisedimeve midis ministrave të jashtëm të aleancës javën e kaluar.

Pjesë e bisedimeve ishin edhe disa përfaqësues nga Suedia dhe Finlanda.

/GazetaSinjali/