image FIFA ia ndalon Kanes që të mbajë shiritin mbështetës të komunitetit LGBTQ në Botëror

Futboll

FIFA ia ndalon Kanes që të mbajë shiritin mbështetës të komunitetit LGBTQ në Botëror

news image

FIFA e ka ndaluar Harry Kane të mbajë shiritin “One Love” në krah, në shenjë solidariteti për komunitetin LGBTQ.

Federatës Angleze i është thënë nga FIFA se rregullat e saj nuk lejojnë që Harry Kane të mbajë shiritin “OneLove” të krijuar për të shprehur solidaritetin me njerëzit e këtij komuniteti, raporton Telegraph, përcjell Sinjali Sport.

Biseda e fundit, pjesë e një takimi standard midis zyrtarëve të ekipit dhe komisionerit të ndeshjeve të FIFA-s të dielën, e ka lënë FA-në të frustruar thellësisht me FIFA-n në prag të ndeshjes së parë kundër Iranit.

Të shtunën, FIFA lansoi shiritat alternativë me ato që i përshkruan si mesazhe solidariteti. Shiritat e FIFA-s kanë slogane të ndryshme për çdo raund, shumica prej tyre të pakuptimta. Dizajni i shiritave të FIFA-s thuhet se përfshin zemrën e shiritave “OneLove” të favorizuar nga kombet evropiane, por jo ylberin e versionit “OneLove” që përfaqëson komunitetin LGBT.

Ka shqetësime se Kane mund të ndëshkohet sapo të fillojë ndeshja nëse ai vendos që ta vesh atë.

/GazetaSinjaliSport/