image FIFA del me prova, demanton pamjet se topi kishte kaluar vijën në sfidën ndaj Japonisë dhe Spanjës - VIDEO

Futboll

FIFA del me prova, demanton pamjet se topi kishte kaluar vijën në sfidën ndaj Japonisë dhe Spanjës – VIDEO

news image

Një vendim në sfidën e mbrëmshme mes Japonisë dhe Spanjës pushtoi rrjetën.

Bëhet fjalë për aksionin ku rrodhi goli i dytë i fitores i Japonisë ndaj Spanjës, ku sipas pamjeve të para, dukej sikur topi kishte dalë jashtë.

Goli që e largoi Gjermaninë nga Kupa e Botës 2022 fillimisht nuk u llogarit. Japonia e shënoi atë për të kaluar në avantazh gjatë fitores 2-1 ndaj Spanjës të enjten, por gjyqtarët fillimisht e anuluan sepse topi, një sekondë para golit, dukej se kishte kaluar vijën e fundit.

Por asistenti i gjyqtarit të videos (VAR), pasi rishikoi lojën, e përmbysi thirrjen në fushë, sepse, megjithëse përsëritjet dhe fotot e palëvizshme dukeshin të dyja se tregonin se topi kalonte vijën, nuk e bëri – të paktën jo plotësisht, me sa duket.

Pas gjithë këtyre kritikave, FIFA ka dalë me disa video-prova, ku dëshmon se thirrja e mbrëmshme për të lejuar gollin, ishte e rregullt.

“Kamera të tjera mund të ofrojnë imazhe mashtruese, por sipas provave të disponueshme, topi nuk ishte jashtë lojës”, ka deklaruar FIFA.

Topi

/GazetaSinjaliSport/