image Evropa veriore përgatitet për stuhinë Ciara, anulohen fluturime

Botë

Evropa veriore përgatitet për stuhinë Ciara, anulohen fluturime

news image

Udhëtimet me tren, avionë dhe tragete janë anuluar dhe paralajmërimet për mot të keq janë lëshuar në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar pasi një stuhi ere me forcë uragani deri në 129 km/orë do të godasë rajonin.

Me erërat e zhurmshme dhe shiu lëvizës, parashikuesit thanë që Stuhia Ciara do të godiste Irlandën, Francën, Belgjikën, Holandën, Zvicrën dhe Gjermaninë.

Stuhia Ciara pritet të sjellë vonesa dhe anulime në shërbimet e ajrit, trageteve dhe trenave; dëmtim të ndërtesave dhe një shans të mirë për ndërprerje të energjisë”, tha agjensia kombëtare e motit në Britani.

Të paktën 10 kompani hekurudhore në Britani kanë dërguar paralajmërime “mos udhëtoni”, dhe gati 20 të tjerë u kanë thënë pasagjerëve të pergatiten për vonesa pasi erërat e forta të dielën pritet të dëmtojnë telat elektrikë.

Aeroporti Heathrow i Londrës dhe disa linja ajrore vendosën të konsolidojnë fluturimet të dielën për të zvogëluar numrin që do të anulohej nga erërat e forta.

British Airways po ofronte të rishkruante klientët për fluturime vendase dhe evropiane jashtë aeroporteve Heathrow, Gatwick dhe London City. Virgin Airlines anuloi disa fluturime. /Gazeta Sinjali/