image Edhe shqiptarët kundër vaksinimit të obligueshëm në Belgjikë - Sinjali

Edhe shqiptarët kundër vaksinimit të obligueshëm në Belgjikë

news image

Në protestën e sotme në Bruksel, ku po protestohej kundër vaksinimit të obligueshëm dhe kufizimeve të tjera për COVID-19, janë parë edhe protestues shqiptarë, të cilët valëvitnin flamurin kombëtar krahas atyre belgë e të shteteve të tjera.

Demonstruesit, të cilët autoritetet thanë se ishin rreth 50 mijë, marshuan nëpër kryeqytetin e Belgjikës përpara se të mblidheshin në parkun Cinquantenaire në lagjen evropiane të qytetit, ku shprehën kundërshtimin e tyre ndaj politikave të qeverisë për virusin.

Policia e trazirave ishte në fuqi dhe përfundimisht hyri për të shpërndarë protestuesit, pasi ata injoruan udhëzimet e transmetuara nga altoparlantët, se demonstrata kishte përfunduar dhe se ata duhet të largoheshin.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin