image E rëndë: Një person në Pejë tenton të vetëvritet, dërgohet nga familjarët në QKMF

Siguri

E rëndë: Një person në Pejë tenton të vetëvritet, dërgohet nga familjarët në QKMF

news image

Vetëvrasja është fenomen shqetësues në rritje në shoqërinë tonë. Kushtet e jetesës, rrethanat ekonomike, depresioni, e problemet të ndryshme familjare shpesh janë vlerësuar shkaktarë që kanë çuar drejt vetëvrasjes e tentimit për ta kryer këtë akt. Familjet janë ato që i përjetojnë jashtëzakonisht rëndë këto raste, raporton Gazeta Sinjali.

Një ngjarje e tillë ka ndodhur edhe mbrëmë, ku sipas deklaratës së familjes nga Peja, familjari i tyre mbrëmë ka tentuar të vetëvritet.

I njëjti është dërguar për tretman mjekësor në Qendrën e Mjekësisë Familjare, atje ku dhe është njoftuar Policia e Kosovës, të cilët kanë dalë menjëherë në vendin e ngjarjes.

Lajmin për Sinjalin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Pejës, Fadil Gashi.

“Mbrëmë rreth orës 20:40 minuta nga Qendra e Mjekësisë Familjare jemi njoftuar se kanë pranuar një person të lënduar. Menjëherë Policia ka dalë në vendngjarje ku dhe kuptuan nga deklarata e familjes së personit se i njëjti ka tentuar të vetëvritet. Viktimës i është bërë tretmani mjekësor dhe momentalisht është në gjendje stabile”, u shpreh Gashi.

Me urdhër të Prokurorit të Shtetit, rasti është iniciuar ‘Tentim vetëvrasje’ dhe kanë nisur hetimet që zbardhin motivet dhe rrethanat e rastit.

*Inkurajojmë këdo që ndodhet në periudha të vështira emocionale apo ka mendime për vetëvrasje, të drejtohet tek institucionet e specializuara për ndihmë dhe këshillim.

/GazetaSinjali/