image E quajti Vuçiqin “Putini i vogël”, Petkoviq i reagon Kurtit

Politikë

E quajti Vuçiqin “Putini i vogël”, Petkoviq i reagon Kurtit

news image

Drejtori i së ashtuquajturës “Zyre për Kosovën në Serbi”, Petar Petkoviq i është kundërpërgjigjur deklaratave të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti – i cili e quajti presidentin serb “Putini i vogël”.

Petkoviq e quajti Kurtin si “Hitleri i vogël nga Ballkani” sepse sipas tij “ëndërron të pastrojë Kosovën nga serbët”, raporton B92.

Në ëndrrat dhe planet e tilla të Hitlerit, ai shqetësohet nga presidenti Aleksandar Vuçiq, i cili po lufton si luan për interesat e popullit serb në Kosovë dhe Metohi, i cili nuk do të lejojë askënd që të pastrojë etnikisht popullin tonë nga krahina jugore dhe kryejë spastrime e stuhi të reja”, ka thënë Petkoviq.

Tutje, ai ka folur se si Vuçiq “është garantues i stabilitetit dhe paqes në rajon dhe se Serbia po mundohet për të mirën e gjithë Ballkanit”.

Ndërsa Beogradi i ndihmonte serbët dhe shqiptarët, Prishtina po rinovon shtëpinë përkujtimore të bashkëpunëtorit nazist Xhafer Deva, ndërsa Hitleri i vogël dëshiron të krijojë një Shqipëri të madhe, Beogradi po mbron nismën Ballkani i Hapur dhe ndërsa refuzon të formojë Asociacionin si garantues të paqes dhe stabilitetit, Kurti po e dërgon ROSU-n në mjediset ku jetojnë serbët”, ka shtuar Petkoviq.

/GazetaSinjali/