image Dy të vrarë nga sulmet ruse gjatë natës në qytetet e Ukrainës

Botë

Dy të vrarë nga sulmet ruse gjatë natës në qytetet e Ukrainës

news image

Dy persona janë vrarë nga sulmet ruse në qytetet e Ukrainës gjatë natës, sipas autoriteteve lokale në Lviv dhe Kherson.

Rusia goditi tre magazina industriale në një sulm me dron në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv herët të martën, duke shkaktuar një zjarr të madh dhe duke vrarë të paktën një person.

Kryetari i bashkisë së Lviv Andriy Sadovyi tha se trupi i një burri që punonte në një nga magazinat ishte gjetur nën rrënoja. Reuters raporton se Sadovyi tha se magazinat ruanin dritare, kimikate shtëpiake dhe ndihma humanitare.

Forcat ruse bombarduan gjithashtu qytetin jugor të Khersonit, duke vrarë një polic dhe duke plagosur dy civilë në një trolejbus, tha kreu i administratës ushtarake të qytetit.

Forcat ajrore të Ukrainës thanë se Rusia kishte lëshuar gjithsej 30 dronë dhe një raketë balistike Iskander në sulmet ndaj Ukrainës gjatë natës, dhe se 27 prej tyre ishin rrëzuar.

Moska ka mohuar se ka shënjestruar qëllimisht civilët ose infrastrukturën civile, por që nga korriku 2023 OKB kishte regjistruar 7,283 vdekje dhe 13,725 civilë të plagosur në territorin e kontrolluar nga qeveria e Ukrainës.

/GazetaSinjali/