image Dy luanë e hanë të gjallë një 27-vjeçar në Afrikë

Botë

Dy luanë e hanë të gjallë një 27-vjeçar në Afrikë

news image

Një gjurmues parku i cili po kërkonte leopardë për turistë të pasur, u zu në pritë tragjikisht nga dy luanë të cilët e hëngrën të gjallë.

Malibongwe Mfila, 27 vjeçar, ishte i vetëm duke kërkuar në terren prej 22 mijë hektarë në Parkun Kombëtar Marakele, Afrikë e Jugut, kur ndodhi tragjedia.

Ai po ndiqte zhurmën e leopardëve kur doli nga makina e tij dhe vendosi t’i ndiqte në këmbë. Por brenda vetëm 20 metrash larg, dy luanë që ishin shtrirë të kamufluar dolën jashtë.

Një shofer tjetër në zonë që pa luanët duke sulmuar burrin lajmëroi shërbimet e urgjencës, shkruan Mirror, transmeton Gazeta Sinjali.

Më pas, luanët u eutanizuan e zunë dhe tragjikisht e hëngrën. Zëdhënësi i Policisë së Afrikës së Jugut, Brigadier Motlafela Mojapelo, konfirmoi që rojtari i ri u sulmua dhe vdiq nga luanët që u qëlluan më vonë.

“Ai ishte i zënë duke vozitur dhe duke kërkuar kafshë si elefantë dhe luanë në mënyrë që t’u tregonte udhëzuesve se ku të bënin lojërat. Ai thuhet se ndaloi automjetin e tij dhe doli dhe ndërsa po largohej nga rruga u sulmua papritmas dhe u vra nga dy luanë”, tha ai.

Zëdhënësi i Parqeve Kombëtare të Afrikës së Jugut, Reynold Thakhuli tha: “Ai po gjurmonte jetën e egër si pjesë e detyrave të tij të zakonshme për Marataba, kur vdiq”.

“Ai po ndiqte gjurmët e leopardëve dhe duket se kishte zbritur nga automjeti dhe kishte ecur vetëm 20 metra kur u ndesh me dy luanë meshkuj. Ata e sulmuan dhe e vranë atë”, tha ai, shkruan Mirror./Gazeta Sinjali/