COVID-19

Të infektuar

5118

Të shëruar

2370

Të vdekur

108

Bukuri dhe kujdes/ Dobitë e vrapimit për shëndetin e njeriut

news image

Vrapimi është i mirë për trupin dhe ju ndihmon të humbni peshë. Ardhja e afërt e pranverës shtyn gjithnjë e më shumë njerëz të llogaritin peshën e tyre të shëndetshme dhe dëshira për t’u rikthyer në formë para ndryshimit të sezonit i bën ata të veshin rroba më të lehta.

Në mënyrë tipike, një nga hapat e parë është të kërkoni një dietë për të bërë në mënyrë që të knsumoni më pak kalori dhe të humbni peshë. Por a nuk do të ishte më e lehtë të fillosh nga aktiviteti fizik?

Sigurisht, të hash siç duhet është e rëndësishme, jo vetëm për peshën, por edhe për ruajtjen e shëndetit. Për të pasur një fizik të mirë dhe të tonifikuar, sidoqoftë, sporti luan një rol themelor dhe, edhe nëse shpesh konsiderohet si devijim, vrapimi në këtë kuptim është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

Në fakt, të shkosh për vrap, përveç që është i mirë për trupin, ndihmon në humbjen e peshës, për të disponuar depozitat e yndyrës dhe për të tonifikuar trupin, gjithçka për një figurë më të shëndetshme.

Këtu janë disa rregulla që mund t’i zbatoni për të filluar drejtimin:

 • Vishni këpucë të rehatshme dhe rroba të përshtatshme
 • Zgjidhni diçka të rehatshme dhe kjo ju ndihmon të ndiheni mirë
 • Dëgjoni muzikë të mirë
 • Zgjidhni një kohë kur jeni i sigurt se nuk shqetësoheni
 • Të shkosh për vrap në një vend që gjithashtu jep qetësi
 • Vraponi të paktën 30 minuta në ditë
 • Vraponi rreth tre herë në javë
 • Gjithashtu hidratoni veten gjatë vrapit.

Vrapimi, megjithatë, nuk është vetëm për humbje peshe. Përfitimet që vijnë nga vrapimi janë të shumta dhe të larmishme, shkruan noa. Le të zbulojmë më të rëndësishmet për të kuptuar se çfarë ndodh saktësisht kur shkojmë për një vrap.

 • Përshpejton metabolizmin
 • Kapaciteti i frymëmarrjes përmirësohet
 • Stresi është eliminuar
 • Sistemi imunitar është forcuar
 • Forcohet e gjithë muskulatura
 • Zemra stërvitet
 • Nivelet e kolesterolit janë ulur
 • Parandalohet osteoporoza
 • Ato përmirësojnë funksionet konjitive
 • Niveli i sheqerit në gjak bie
 • Përmirësoni shikimin tuaj
 • Gjendja ankthit zvogëlohet

Vëmendje: Para se të shkoni për një vrap është gjithmonë mirë të këshilloheni me mjekun tuaj për të kontrolluar shëndetin e përgjithshëm. Natyrisht është edhe më e rëndësishme ta bëni nëse keni patologji ose nëse merrni ilaçe./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: