image "Dje ishte ditë e frikshme, kurrë në jetë s'kam parë diçka të tillë"/ Flet i mbijetuari nga aksidenti në Kroaci
[wp-story id="814678"]

Rajon

“Dje ishte ditë e frikshme, kurrë në jetë s’kam parë diçka të tillë”/ Flet i mbijetuari nga aksidenti në Kroaci

news image

Dhjetë persona kanë humbur jetën dhe mbi 40 të tjerë janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur mëngjesin e sotëm, fillimisht ishte e vështirë për t’i identifikuar, disa orë pas tragjedisë, policia arriti të bënte lidhjen e viktimave me dokumentet e tyre, raporton Gazeta Sinjali.

Një nga pasagjerët që ishin në këtë aksident, Ramo Gashi, ka thënë sot para mediave kroate se dje ishte dita më e frikshme e jetës së tij.

Ai shpëtoi me lëndime të lehta dhe gruaja e tij pritet t’i nënshtrohet operacionit sot.

Më zuri gjumi, dëgjova një të shtënë shumë të madhe, u hodha nga autobusi dhe u gjenda në rrugë. Në kohën e aksidentit, isha në anën e majtë në dyshemenë e autobusit”, tha ai.

Unë pashë shumë të plagosur në livadh, gjithçka ishte aty, dikujt iu shqye krahu, unë kurrë më herët nuk kam parë diçka të tillë në jetën time”, tha Gashi.

Departamenti i Policisë në qarkun Brod-Posavina në Kroaci dje ka publikuar një komunikatë nëpërmjet së cilës ka shpjeguar rrethanat e aksidentit tragjik.

Policia kroate tha se në orën 6:19 të mëngjesit të sotëm pranoi raportin e aksidentit në autostradën A3 Bregana-Lipovac, në korsinë jugore, afër qytetit Slavonski Brod. Në deklaratën e Policisë është përshkruar se si autobusi me 67 pasagjerë dhe dy shoferë, doli nga autostrada.

Gjatë hetimit, në prani të avokatit të shtetit, policia përcaktoi se aksidenti i trafikut ndodhi në atë mënyrë që një shtetas 52-vjeçar i Kosovës po voziste një autobus me dokumente dhe targa regjistrimi të Kosovës në korsinë jugore e A3 Bregana -Arruga nga perëndimi në lindje. Duke arritur në kilometrin e 211 të autostradës, shoferi nuk lëvizi në mes të korsisë së shënuar, por drejtoi automjetin në zonën me bar, dhe më pas autobusi u përmbys në anën e tij. Anëtarët e brigadave të zjarrfikësve dhe ekipet tjera emergjente ndërhynë në vendin e ngjarjes për të marrë trupat e të lënduarve”, thuhet në deklaratë.

Tutje sipas policisë shoferi i autobusit është arrestuar dhe ndaj tij kanë filluar veprimet ligjore.

Në orën 10.40, shoferi 52-vjeçar i autobusit u arrestua dhe, pas një hetimi penal, do t’i dorëzohet mbikëqyrësit të kujdestarisë së Administratës së Policisë Brod-Posavina me një kallëzim penal për dyshimin e kryerjes së një vepre penale sipas nenit 227 të Kodit Penal Shkaktimi i aksidentit të trafikut, dhe më pas në zyrën e avokatit shtetëror kompetent”, njoftoi Policia.

Si pasojë e aksidentit, trafiku në këtë pjesë të autostradës u mbyll në orën 7:40 dhe u lëshua një korsi e saj në orën 11:35, bën të ditur Policia kroate./Gazeta Sinjali/