image Djali i dëshmorit të Kombit, Drin Merturi diplomon për oficer në SHBA, FSK: Tregoi rezultate të larta

Siguri

Djali i dëshmorit të Kombit, Drin Merturi diplomon për oficer në SHBA, FSK: Tregoi rezultate të larta

news image

Oficeri i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), Drin Merturi ka diplomuar në Kursin Bazik për Oficer të Këmbësorisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA).

Lajmin e ka bërë të ditur FSK nëpërmjet një postimi në “Facebook”, ku thuhet se Merturi ka treguar rezultate të larta në shkollim duke përfaqësuar Kosovën dhe FSK-në në mesin e shumë vendeve nga mbarë bota.

“Forca e Sigurisë së Kosovës po rrit numrin e oficerëve të shkolluar nga partnerët strategjik me standardeve më të larta të vendeve të NATO-s”, thuhet ndër tjera në njoftimin e tyre.

Drin Merturi është djali i dëshmorit të Kombit, Ilir Merturi që flijoi jetën në luftën çlirimtare për lirinë e Kosovës.

Njoftimi i plotë nga Forca e Sigurisë së Kosovës:

Oficeri i FSK-së diplomon në SHBA

OF1 Drin Merturi ka diplomuar në Kursin Bazik për Oficer të Kembesorise në Shtetet e Bashkuara të Amerkiës (SHBA),, duke treguar rezultate të larta në shkollim , dhe duke përfaqësuar Kosovën dhe FSK-në, ne mesin e shumë vendeve nga mbatë bota.

Trajnimi IBOLC i mbajtur në bazen ushtarake “Fort Moore” ne Geogria, të ShBA-së, është trajnim bazik për oficer të kembsoris i cili zgjat 20 javë.

Gjatë kësaj kohe oficeret testohen në detyra individuale si navigimi, qitje, pergaditje fizike dhe në detyra profesionale dhe ekipore siq është udheheqja e togut në misione ushtarake.

Forca e Sigurisë së Kosovës po rrit numrin e oficerëve të shkolluar nga partnerët strategjik me standardeve më të larta të vendeve të NATO-s.

/GazetaSinjali/