image Diplomacia kosovare tashmë e ka njeriun e saj në Departament të Shtetit, amerikanët e quajnë si zhvillim historik - Sinjali

Diplomacia kosovare tashmë e ka njeriun e saj në Departament të Shtetit, amerikanët e quajnë si zhvillim historik

news image

Diplomacia kosovare tashmë e ka njeriun e saj në Departament të Shtetit, ku amerikanët e quajnë këtë si zhvillim historik.

Përmes një postimi në Twitter, DASH-i ka njoftuar se kjo marrëveshje do të forcojë edhe më shumë bashkëpunimin ndërmjet ShBA-së, Kosovës dhe partnerëve të politikës së jashtme.

“Sot Departamenti amerikan i Shtetit ka mirëpritur Merdiana Leci si zyrtarja e parë ndërlidhëse diplomatike e Kosovës me Departamentin e Shtetit. Kjo marrëveshje historike do të forcojë më tej mirëkuptimin dhe bashkëpunimin ndërmjet Shteteve të Bashkuara, Kosovës dhe partnerëve në prioritetet e përbashkëta të politikës së jashtme”.

Kujtojmë se Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, më 11 janar të këtij viti ka njoftuar se Merdiana Leci do të jetë zyrtarja ndërlidhëse e Kosovës në Departamentin amerikan të Shtetit.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin