image Derbi 'Merseyside': Formacionet e mundshme - statistika - parashikim

Futboll

Derbi ‘Merseyside’: Formacionet e mundshme – statistika – parashikim

news image

Evertoni dhe Liverpooli do të zhvillojnë sot derbin e madh të qytetit, i njohur ndryshe si ‘Merseyside’.

Liverpool vjen pas një fitoreje në momentet e fundit ndaj Newcastles në fundjavë, e cila rangohet në pozitën e 6-të me tetë pikë në pesë ndeshje.

Everton ndërkohë është një nga tre skuadrat e vetme që ende nuk e ka shijuar fitoren këtë edicion të ri në Premier League, ku ka tre barazime dhe dy humbje, e ranguar në pozitën e 170-të.

Të rejat nga skuadrat:

 • Sulmuesi i Evertonit, Neil Maupay dhe mesfushori Idrissa Gueye mund të bëjnë debutimet e tyre me fanellën e Everton.
 • Dominic Calvert-Lewin dhe Abdoulaye Doucoure janë rikthyer në stërvitje por nuk janë ende të disponueshëm.
 • Liverpool mirëpret Darwin Nunez pas pezullimit, ndërsa Diogo Jota është rikthyer në stërvitje.
 • Jordan Henderson është jashtë fushës pasi u zëvendësua me një problem me tërheqje muskulore në fitoren ndaj Newcastle United dhe Liverpool ende po pret për të zbuluar shkallën e plotë të dëmtimit.
 • Nënshkrimi i ri i huazuar Arthur nuk pritet të marrë leje ndërkombëtare deri të shtunën, por Jurgen Klopp shpreson se ai do të jetë i disponueshëm për t’u përballur me Napolin në Ligën e Kampionëve të mërkurën.

Statistika kokë-më-kokë:

 • Everton ka fituar vetëm një nga 23 ndeshjet e fundit të Premier League kundër Liverpoolit, një fitore 2-0 në Anfield në shkurt 2021.
 • Liverpool është i pamposhtur në 11 ndeshjet e fundit të ligës si mysafir ndaj Evertonit (3 fitore, 8 barazime) që nga humbja 2-0 në tetor 2010.
 • ‘Reds’ mund të fitojnë ndeshje radhazi në Goodison Park për herë të parë që nga një seri prej tre fitoresh midis 2007 dhe 2009.
 • Everton ka fituar katër nga pesë derbit e fundit të Premier League ‘Merseyside’ kur ka shënuar golin e hapjes (duke humbur tjetrën), por ato pesë ndeshje mbulojnë një periudhë 17-vjeçare nga 2004 deri në 2021.
 • Seria aktuale e 11 ndeshjeve të Premierligës në shtëpi pa fitore kundër Liverpoolit të ‘Toffees’ është më e gjata e tyre në top ligën në Goodison kundër një kundërshtari të vetëm.
 • Derbi i Merseyside ka parë 22 kartonë të kuq në epokën e Premier League, një numër rekord ndaj një përballje të caktuar.

Everton

 • Everton mund të barazojë katër ndeshje të njëpasnjëshme në Premier League për herë të parë që nga një seri prej katër ndeshjesh që përfundoi në nëntor 2012, një sekuencë që përfshinte një barazim 2-2 në shtëpi me Liverpool.
 • Në vitin 2022, të gjashtë humbjet e Evertonit në Premier League në Goodison Park kanë qenë me një diferencë të vetëm një goli (katër 1-0, dy 3-2). Klubi më i fundit që ka fituar një ndeshje si mysafir kundër ‘Toffees’ me më shumë se një gol ishte Liverpool, në fitoren 4-1 sezonin e kaluar.
 • Blutë mund të mbeten pa fitore në secilën nga tre ndeshjet e tyre hapëse në shtëpi për herë të parë që nga 2014-15 nën drejtimin e Roberto Martinez.
 • Frank Lampard ka humbur të katër ndeshjet e tij në Premier League me Jurgen Klopp të Liverpoolit.
 • Lampard ka pasur 80 ndeshje në Premier League si trajner (57 për Chelsean, 23 për Everton). Ai mori 69 pikë në 40 ndeshjet e tij të para, por vetëm 49 pikë në 40 ndeshje që atëherë.
 • Anthony Gordon, 21 vjeç, mund të bëhet lojtari më i ri i Evertonit që shënon në tre ndeshje radhazi në Premier League që kur Romelu Lukaku e bëri këtë në moshën 20-vjeçare në tetor 2013 dhe anglezi më i ri që nga 19-vjeçari Francis Jeffers në shtator 2000.

Liverpool

 • Liverpooli ka shënuar 40 gola fitoreje në minutën e 90-të në Premier League, 12 më shumë se çdo ekip tjetër.\
 • Ata nuk kanë fituar ende si mysafir këtë sezon, pasi kishin fituar shtatë nga tetë të fundit jashtë shtëpisë në ligë në sezonin 2021-2022.
 • Liverpool mund të humbasë ndeshje të njëpasnjëshme si mysafir në Premier League për herë të parë që nga shkurti 2017 (2-0 në Hull City dhe 3-1 në Leicester City).
 • ‘Reds’ për herë të fundit nuk arritën të fitojnë asnjë nga tre ndeshjet e tyre të para si mysafir në një sezon të vetëm në vitin 2010, kur ata shkuan katër pa fitore nën Roy Hodgson.
 • Liverpool ka shënuar në 52 nga 53 ndeshjet e fundit në Premier League. Përjashtim ishte humbja 1-0 nga Leicester City më 28 dhjetor 2021.
 • Tre nga katër golat e Mohamed Salah në Premier League për Liverpoolin kundër Evertonit janë shënuar në Goodison Park. Vetëm Michael Owen, me katër, ka shënuar më shumë gola si mysafirë për Reds kundër Toffees në kompeticion.
 • Salah ka shënuar 144 gola dhe ka asistuar 49 në Premier League që nga debutimi i tij në shkurt 2014. Gjatë kësaj periudhe Raheem Sterling është lojtari i vetëm që ka arritur 100 gola dhe 50 asistime (107 gola, 53 asistime) pavarësisht se Salah shpenzoi dy sezone e gjysmë në Serie A.
 • Darwin Nunez mund të bëhet lojtari i dytë që shënon në dy paraqitjet e tij të para si mysafir në Premier League për Liverpool, pas Jan Molby në gusht 1992.

Formacionet e mundshme (FOTO):

Parashikimi i ndeshjes: 1-2

/GazetaSinjaliSport/