image Çfarë po ngjanë me evakuimet në Ukrainë?
[wp-story id="814678"]

Botë

Çfarë po ngjanë me evakuimet në Ukrainë?

news image

Civilët ikin nga Sumi dhe Irpin pasi Rusia shpalli një “armëpushim” tjetër, por sulmet u raportuan në Mariupol.

Zyrtarët ukrainas thonë se civilët janë duke u evakuuar nga zonat e rrethuara të Irpin, pranë kryeqytetit, Kiev, dhe në verilindje të Sumy.

Rusia ka shpallur një tjetër armëpushim dhe thotë se janë hapur një varg korridoresh humanitare.


Moska thotë se të evakuuarit do të lejohen të udhëtojnë në vende më të sigurta në Ukrainë, pasi Kievi refuzoi një plan të mëparshëm për dërgimin e civilëve në Rusi dhe Bjellorusi.


Shefi i OKB-së për refugjatët thotë se numri i njerëzve që ikin nga ofensiva e Rusisë ka arritur në dy milionë.

Moska kërcënon të mbyllë një tubacion të madh gazi për në Gjermani, ndërsa fuqitë perëndimore peshojnë një ndalim të naftës ruse.

/GazetaSinjali/