image Çfarë po ndodh në vijën e parë të luftës në Ukrainë?
[wp-story id="814678"]

Botë

Çfarë po ndodh në vijën e parë të luftës në Ukrainë?

news image

Forcat ukrainase në Mariupol vazhdojnë të mbajnë qendrën e qytetit, sipas vlerësimit të fundit nga Instituti për Studimin e Luftës (ISW), i cili ka dokumentuar ndryshimin e linjave të betejës që nga fillimi i luftës.

Këtu janë zhvillimet e tjera nga 8 Prilli:

  • Sulmet ruse vazhdojnë rreth Mariupolit, por Ukraina ende kontrollon pjesën më të madhe të qytetit port strategjik jugor
  • Trupat ukrainase kanë bërë përparim duke rimarrë territorin në Kherson perëndimor, një qytet i pushtuar pranë Krimesë, dhe tani ata kërcënojnë kontrollin rus të qytetit
  • Trupat ruse që tërhiqen nga qyteti verior i Kharkivit po vendosin fusha të minuara ndërsa po shkojnë, në pritje të kundërsulmeve të Ukrainës
  • Sulmet në Izyum vazhdojnë, por Rusia nuk mori asnjë territor shtesë atje të premten
  • Trupat luftarake ruse që kthehen nga fronti po refuzojnë gjithnjë e më shumë të ridislokohen sepse morali i tyre është i ulët
  • Në rajonet Donetsk dhe Luhansk, Rusia po fokuson përpjekjet në marrjen e qyteteve Rubizhne, Popasna dhe Marinka.
  • Një raketë ruse Tochka-U goditi një pikë evakuimi civil në stacionin hekurudhor Kramatorsk , duke vrarë të paktën 50 dhe duke plagosur rreth 100
  • “Kanalet pro-ruse të Telegramit dhe Ministria Ruse e Mbrojtjes fillimisht pretenduan se forcat ruse kryen sulme të sakta në stacionet hekurudhore në Donbas përpara se të fshinin pretendimet pasi u shfaqën viktima të rënda civile,” thotë raporti.

/GazetaSinjali/