image Çanak: Rusia po planifikon vrasjen e Vuçiqit dhe luftën në Ballkan
[wp-story id="814678"]

Rajon

Çanak: Rusia po planifikon vrasjen e Vuçiqit dhe luftën në Ballkan

news image

Anëtari serb i Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës, Milorad Dodik, me urdhër të presidentit rus Vladimir Putin, u kthye kundër presidentit serb Aleksandër Vuçiq, për t’i bërë presion Serbisë që të mos vendosë sanksione ndaj Rusisë për shkak të agresionit ndaj Ukrainës, tha lideri i Lidhja e Social Demokratëve të Vojvodinës gjatë një vizite në FACE TV të Sarajevës (LSV), Nenad Çanak.

Çanak ka pohuar vazhdimisht se Rusia dëshiron të vrasë Presidentin e Serbisë, përmes rrjetit të saj të agjencive në Serbi.

Në një paraqitje të ftuar prej më shumë se një ore në televizionin FACE të Sarajevës, kryetari i Lidhjes së Social Demokratëve të Vojvodinës Nenad Çanak, në një bisedë me mikpritësen Senada Hadzifejzovic, foli me një ton shumë informal, tipik për intervistat e Haxhifejzoviçit, për gjeopolitikën.

Agresioni kundër Ukrainës, vendimet aktuale të Bashkimit Evropian, nacionalizmi, kisha, por edhe situata kërcënuese për jetën e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, i cili është nën presionin e bashkëpunëtorit të njohur më parë të Vuçiqit – anëtarit serb të Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Milorad Dodik.

Nga vrasja e Vuçiqit do të përfitonte vetëm Rusia, sikur që përfitoi nga vrasja e kryeministrit Zoran Gjingjiq”, tha Çanak, i njohur për pikëpamjet e tij liberale.

Për këtë, Çanak u përgjigj se Dodik ishte një “shpirt i shitur”, si dhe se ai ishte një njeri imoral, i cili shkoi në një forum ekonomik në Rusi për të përfaqësuar shtetin rus se kishte miq në Evropë dhe se ishte i vetmi nga Evropa, shkruan danas.

Ai shtoi se Rusisë nuk i ka mbetur asgjë në tokën evropiane, përveç Republika Srpska dhe Serbisë dhe se gjëja kryesore është të bëhet presion ndaj Vuçiqit, që të mos vendosë sanksione dhe se presidenti i Serbisë kërcënohet me vrasje edhe nëse i drejtohet Rusisë.

/GazetaSinjali/