image Burri e çoi deri në kufi e u kthye të luftojë/ Ukrainasja rrëfen mes lotësh largimin nga vendi

Botë

Burri e çoi deri në kufi e u kthye të luftojë/ Ukrainasja rrëfen mes lotësh largimin nga vendi

news image

Daryna është 31 vjeç dhe sapo ka kaluar tre ditë duke bërë udhëtimin 800 km (497 milje) nga Kievi. Burri i saj Oleg e çoi me makinë në pikën kufitare të Hungarisë. Më pas ai u nis, deri në Kiev, për të luftuar për vendin e tij.

Tani ajo është duke pritur në një tendë të Kryqit të Kuq në Hungari. Ajo priti 10 orë për të kaluar këtë kufi, në këmbë. Ajo është e rraskapitur dhe përpiqet shumë të mos qajë ndërsa flasim.

Nuk ka jetë në Kiev, ka vetëm shumë pushtues rusë, ata vijnë me tanke dhe raketa, gjithçka është në zjarr. Tani është e tmerrshme,” thotë Darina.

“Rruga është e mbushur me njerëz nga ana tjetër e vendit, nga Kievi, nga Kharkiv. Shumë njerëz nuk kanë ku të shkojnë.

“Ishim në një hotel buzë rrugës, dhe kishte njerëz me fëmijë të vegjël, ata flenë në…” shpërthen ajo në lot.

Këtu në kufi gjithçka ndodh me ritmin e kërmillit. Rojet kufitare lejojnë vetëm një makinë të kalojë çdo orë. Një gjarpër bishti i gjatë shkon me kilometra mbrapa në fshatin tjetër.

Bashkëshorti i Darinës i dërgon një mesazh për të thënë se ka arritur deri në Lviv – 270 km në 10 orë. Rrugët janë të mbytura nga trafiku. Dhe nuk ka karburant të mjaftueshëm.

/GazetaSinjali/