image Britania ndalon super-jahtin rus
[wp-story id="814678"]

Botë

Britania ndalon super-jahtin rus

news image

Britania ka ndaluar një super-jaht në pronësi të një rusi, tha zëdhënësi i kryeministrit, Boris Johnson.

Departamenti i Transportit ka punuar ngushtë me Agjencinë Kombëtare të Krimeve dhe Byronë për Hetime Detare për të ndaluar super-jahtin”, tha zëdhënësi.

Ne do të punojnë për të ndërmarrë veprime ndaj kujtdo që përfiton nga lidhjet ruse”, shtoi ai.

Zëdhënësi nuk tregoi se kujt i përkiste ky jaht i ndaluar në vlerë prej 38 milionë funtesh, i quajtur “Phi”, shkruan REL.

Që prej se Rusia ka nisur pushtimin rus të Ukrainës më 24 shkurt, Mbretëria e Bashkuar ka vendosur sanksione të ashpra ndaj zyrtarëve në Moskë dhe individëve dhe entiteteve të lidhur me Kremlinin.

/GazetaSinjali/