image Britania e Madhe akuzon Rusinë se planifikon të minojë Detin e Zi

Botë

Britania e Madhe akuzon Rusinë se planifikon të minojë Detin e Zi

news image

Britania e ka akuzuar Rusinë për komplot për të sabotuar cisternat civile të ngarkuara me grurë ukrainas duke vendosur mina detare në portet e vendit në Detin e Zi.

Bazuar në atë që tha se ishte inteligjencë e deklasifikuar, Mbretëria e Bashkuar tha se Rusia nuk donte të sulmonte drejtpërdrejt anijet tregtare duke përdorur korridorin e sapokrijuar humanitar të Ukrainës me raketa, por në vend të kësaj përpiqej t’i shkatërronte ato fshehurazi.

Rusia më pas do të kërkonte të fajësonte Ukrainën për humbjen e çdo anijeje në një përpjekje për të shmangur përgjegjësinë, vazhdoi Zyra e Jashtme Britanike dhe Britania e Madhe tha se do të dilte publike për të penguar Moskën nga zbatimi i planit.

James Cleverly, sekretari i jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, akuzoi Rusinë për “shënjestrimin e dëmshëm” të anijeve civile: “Bota po shikon – dhe ne shohim menjëherë përpjekjet cinike të Rusisë për të fajësuar Ukrainën për sulmet e tyre”.

/GazetaSinjali/