image Borrell: Shtetet e BE-së afër marrëveshjes për sanksione të reja ndaj Rusisë - Sinjali

Borrell: Shtetet e BE-së afër marrëveshjes për sanksione të reja ndaj Rusisë

news image

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, thotë vendet anëtare janë afër për të rënë dakord rreth paketës së re të propozuar të sanksioneve ndaj Rusisë.

Kjo paketë përfshinë një embargo të naftës mes sanksionesh, shkuar Aljazeera.

“Shpresoj që ata të arrijnë një marrëveshje. Ata janë pothuajse aty. Dhe ne kemi nevojë për këtë marrëveshje sepse ne duhet të shtyjmë akoma më shumë presionin tonë ekonomik dhe financiar ndaj Rusisë”, tha Borrell në një ngjarje në Itali.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin