image Boris Johnson pritet të japë dorëheqjen si udhëheqës i konservatorëve, shpreson të qëndrojë si kryeministër

Botë

Boris Johnson pritet të japë dorëheqjen si udhëheqës i konservatorëve, shpreson të qëndrojë si kryeministër

news image

Boris Johnson do të japë dorëheqjen të enjten si lider konservator, por do të qëndrojë si kryeministër deri në vjeshtë, pasi kancelari i tij, Nadhim Zahawi, i bëri thirrje të largohej dhe një sërë ministrash të kabinetit u dorëhiqën, raporton The Guardian.

Dorëheqja e tij i jep fund një bllokimi të jashtëzakonshëm pasi ministra të shumtë të kabinetit i kërkuan të jepte dorëheqjen dhe më shumë se 50 ministra dhanë dorëheqjen për shkak të keqpërdorimit të një sërë skandalesh.

Një zëdhënës numër 10 tha: “Kryeministri do të bëjë një deklaratë për vendin sot”.

Megjithatë, ai pritet të shtyjë të qëndrojë si kryeministër deri në vjeshtë, ndërkohë që zhvillohet një garë për udhëheqjen konservatore .

Ai ka të ngjarë të përballet me presion të fortë nga kabineti dhe deputetët e tij për të shkuar më tej dhe për të dhënë dorëheqjen si kryeministër gjithashtu, duke i hapur rrugë një udhëheqësi kujdestar si Dominic Raab, zëvendëskryeministri, ose Theresa May, paraardhësja e Johnson.

Dy ish-ministra thanë se nuk ishte e mundur që Johnson të qëndronte deri në vjeshtë.

Njëri tha: “Ai duhet të largohet sonte. Raab duhet të marrë përsipër.” Një tjetër tha: “Ai duhet të dorëzojë vulat e detyrës sot dhe të shkojë, që të kemi një kryeministër kujdestar.”

Revolta filloi të martën në mbrëmje me dorëheqjen e Sajid Javid dhe Rishi Sunak si sekretar i shëndetësisë dhe kancelar përkatësisht.

Johnson u përball me perspektivën e një votimi të dytë mosbesimi sa më shpejt që javën e ardhshme, me zgjedhjet për ekzekutivin e Komitetit Backbench 1922 që do të mbahen të hënën dhe ka të ngjarë të rezultojnë në një ndryshim të rregullave.

Largimi i tij vjen pas tre vitesh skandalesh, duke përfshirë tërbimin për trajtimin e akuzave për ngacmim kundër Pincher, zëvendës-shefit kamxhik; një gjobë policore për partitë e bllokimit në Downing Street ; përpjekjet për të ndryshuar sistemin e standardeve; dhe akuzat për shkelje të ligjit ndërkombëtar .

Pika e fundit për Johnson duket se ishte humbja e mbështetjes publike të Zahawi. Të mërkurën mbrëma, numri 10 kishte informuar se kancelari i ri ishte në plan të niste një plan të përbashkët ekonomik me Johnson javën e ardhshme, me numrin 10 që konfirmoi se Zahawi ishte ende i gatshëm të punonte me të.

Por të enjten në mëngjes, Zahawi lëshoi ​​një letër publike duke thënë se ishte “zemërthyer” që Johnson nuk po i dëgjonte këshillat e tij si mik prej mbi 30 vitesh se ai duhet të jepte dorëheqjen.

“Kryeministri: kjo nuk është e qëndrueshme dhe vetëm do të përkeqësohet: për ju, për partinë konservatore dhe më e rëndësishmja për të gjithë vendin. Ju duhet të bëni gjënë e duhur dhe të shkoni tani,” tha ai, por nuk dha dorëheqjen.

Regjistrohu në Edicionin e Parë, buletinin tonë ditor falas – çdo mëngjes të ditës së javës në orën 7 të mëngjesit BST

Michelle Donelan, sekretarja e arsimit e emëruar këtë javë, gjithashtu dha dorëheqjen, duke thënë se kabineti duhej të detyronte dorën e Johnson.

Ajo ndoqi Brandon Lewis, sekretarin e Irlandës së Veriut, i cili gjithashtu dha dorëheqjen të enjten në mëngjes.

Lewis tha: “Një qeveri e denjë dhe e përgjegjshme mbështetet në ndershmërinë, integritetin dhe respektin e ndërsjellë – është një keqardhje e thellë personale që duhet të largohem nga qeveria pasi nuk besoj më që ato vlera po mbështeten”.

/GazetaSinjali/