image Boksieria australiane që do të bëhet gruaja e parë muslimane që do t'i hyjë ringut, në Lojërat e 'Commonwealth' - Sinjali

Boksieria australiane që do të bëhet gruaja e parë muslimane që do t’i hyjë ringut, në Lojërat e ‘Commonwealth’

news image

Tina Rahimi ka bërë një rrugë të vështirë për t’u bërë gruaja e parë muslimane që bokson për Australinë në Lojërat e Commonwealth – dhe tani ajo ka zbuluar pengesën më të madhe për të kombinuar besimin e saj me sportin ndëshkues.

Reprezentuesja e Sidneit do të bëjë histori kur të hyjë në ring herët të premten në mëngjes për të garuar në kategorinë 57 kg, pavarësisht se humbi kampin e Lojërave të ekipit në Sheffield në fillim të këtij viti – me bekimin e trajnerit të saj – ndërsa ajo dhe shoku i skuadrës Taha Ahmad agjëruan Ramazanin.

Një ish-grimere, Rahimi falet pesë herë në ditë dhe mbajti agjërimin nga agimi deri në muzg që kërkon besimi i saj gjatë muajit të nëntë të kalendarit mysliman – i cili është jashtëzakonisht i vështirë për t’u kombinuar me stërvitjen e boksit dhe kërkesat për peshë.

“Për shkak të Ramazanit, nuk mund ta bëja kampin në Sheffield. Nuk kishte kuptim që të shkoja”, tha ajo për Sydney Morning Herald.

“Stërvitja në Ramazan është vërtet e vështirë. Ju stërviteni para se të filloni të agjëroni. Pastaj shkoni në palestër një orë pasi të keni ngrënë.

Keni të uritur, por duhet të kontrolloni dëshirat tuaja me ushqim, sepse nuk mund të hani shumë, veçanërisht nëse keni një kompromis.

Ishte e vështirë sepse kisha gjëra menjëherë pas Ramazanit këtë vit, kështu që isha duke u stërvitur dhe duke u përpjekur të humbas peshë. Po më mungonin ngjarjet e përditshme dhe po e kontrolloja veten me gjithë ushqimin e mirë. Ishte mjaft e vështirë’.

E pyetur se si do të sillej me njerëzit që nuk e mbështesin luftën e saj për shkak të fesë së saj, ajo u përgjigj: “Unë do të thoja, “Keni diçka për të thënë?” Pastaj, grusht!’

Rahimi doli për herë të parë në ring në një palestër perëndimore të Sidneit në vitin 2017, dhe në mars të vitit të kaluar ajo kishte përparuar kaq shpejt sa fitoi çmimin e Sportistit të Muajit në Lojërat e Commonwealth Games Australia.

“Më pëlqen, më pëlqen agresioni, thjesht më pëlqen gjithçka në lidhje me këtë sport”, shpjegoi ajo.

Mendësia ime është që më pëlqen të qëndroj gjithmonë gati për një luftë. Nuk kam frikë të lëndohem fare.

E gjithë qëllimi i boksit është të jesh i zgjuar. Për të goditur dhe për të mos u goditur.

Nuk është si dhimbja që do t’ju bëjë të dëshironi të hiqni dorë. Në fakt më motivon edhe më shumë, të jem i sinqertë.

Nëse goditem fort, ju dëshironi të ktheheni me një goditje më të madhe. Gjatë gjithë kohës.

Gjithmonë e kam përqafuar fizikun. Unë kurrë nuk kam pasur frikë të goditem. Madje u grindasha me djemtë dhe do të më godiste një grusht dhe do të vija përpara.’

Kushëriri dhe trajneri i saj Muhummad Alyatim tha se ajo është një trajnere aq e mprehtë, saqë tani duhet të ndryshojë bravat në palestër për ta mbajtur atë të mos e teprojë.

“Mendova se ajo do të ishte e mirë për palestrën, një model i shkëlqyer për femrat, veçanërisht në sportin fizik. Për ta mbajtur veten të jenë të fortë dhe fizikisht të aftë”, tha ai.

Tina ka një disiplinë të madhe. Ne po përpiqemi të ndryshojmë bravat për ta mbajtur atë jashtë palestrës, kjo është disiplina që ajo ka ndaj stërvitjes së saj.

Ajo është mendërisht e ashpër, fizikisht – ata janë një racë e rrallë, ta themi kështu.”

Rahimi mori një lamtumirë në raundin e parë të garës në Birmingham dhe meçin e parë do ta ketë në çerekfinale, duke luftuar në orën 4 të mëngjesit me orën Australiane.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: