image Miliarderi rus me kërkesë për Putinin: Mos na kthe 100 vite mbrapa - Sinjali

Miliarderi rus me kërkesë për Putinin: Mos na kthe 100 vite mbrapa

news image

Biznesmeni i pasur rus ka paralajmëruar Kremlinin për konfiskimin e aseteve të kompanive që kanë ikur pas pushtimit të Ukrainës, duke thënë se një hap i tillë do ta kthente vendin pas më shumë se 100 vjetësh.

Vladimir Potanin, president i gjigantit të metaleve Norilsk Nickel (NILSY) dhe aksioneri i tij më i madh, tha se Rusia rrezikonte të kthehej në ditët e trazuara të revolucionit të 1917 nëse u përplas derën kompanive dhe investitorëve perëndimorë. Ai i kërkoi qeverisë ruse të vazhdojë me kujdes ekstrem në lidhje me sekuestrimin e aseteve.

Së pari, do të na kthente njëqind vjet prapa, në vitin 1917, dhe pasojat e një hapi të tillë – mosbesimi global ndaj Rusisë nga ana e investitorëve – do t’i përjetonim për shumë dekada“, tha ai në një mesazh të postuar në Telegramin e Norilsk Nickel.


Së dyti, vendimi i shumë kompanive për të pezulluar operacionet në Rusi është, do të thosha, disi emocional në natyrë dhe mund të jetë marrë si rezultat i presionit të paprecedentë ndaj tyre nga opinioni publik jashtë vendit. Pra, ka shumë të ngjarë që ata të kthehen. Dhe Unë personalisht do ta mbaja një mundësi të tillë për ta”, shtoi ai.

Potanin është miliarderi ndër më të pasurit pavarësisht se humbi rreth një të katërtën e pasurisë së tij këtë vit pasi aksionet e Norilsk Nickel u rrëzuan.

Aksionet e kompanisë humbën më shumë se 90% në tregtimin në Londër përpara se të pezulloheshin këtë muaj.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: