image Biden tha se Putini nuk mund të qëndrojë në pushtet, reagon Shtëpia e Bardhë

Botë

Biden tha se Putini nuk mund të qëndrojë në pushtet, reagon Shtëpia e Bardhë

news image

“Për hir të Zotit, ky njeri nuk mund të qëndrojë në pushtet”, tha presidenti amerikan Joe Biden për homologun e tij rus Vladimir Putin gjatë një fjalimi në kryeqytetin e Polonisë, Varshavë të shtunën.

Kjo u pasua shpejt nga Shtëpia e Bardhë duke thënë se Biden nuk po bënte thirrje për ndryshimin e regjimit, por në vend të kësaj po bënte një pikë që Putini nuk lejohej të ushtronte pushtet mbi fqinjët e tij, shkruan BBC, transmeton Gazeta Sinjali.

Kjo ishte qartë një përpjekje për t’u rikthyer, shqetësimi është se kjo do të ushtrojë më shumë presion mbi Putinin dhe do ta bëjë atë më të shqetësuar.

Duke qenë se ai është kreu i një vendi që po lufton ushtarakisht dhe ka nën kontroll një arsenal bërthamor, shqetësimi nga ana e amerikanëve është se ata nuk duan ta mbështesin Putinin në një qoshe.

Thirrja për ndryshimin e regjimit drejtpërdrejt mund të shkaktojë paqëndrueshmëri dhe të rrisë paparashikueshmërinë. Dhe gjëja e fundit që dëshiron në këto rrethana është paparashikueshmëria.

/GazetaSinjali/