image Biden: Putin është mbështetur për muri në Ukrainë, po përgatitet për përdorim të armëve kimike dhe biologjike

Botë

Biden: Putin është mbështetur për muri në Ukrainë, po përgatitet për përdorim të armëve kimike dhe biologjike

news image

Presidenti i SHBA-së Joe Biden beson se “Vladimir Putini është mbështetur për muri” në Ukrainë, duke rritur mundësinë që ai të përdorë armë kimike ose biologjike.

Në një tryezë të rrumbullakët biznesi në Washington, Biden tha se beson se Rusia po përgatit “flamuj të rremë”.

“Ata po sugjerojnë gjithashtu se Ukraina ka armë biologjike dhe kimike në Ukrainë”, tha Biden. “Kjo është një shenjë e qartë se ai po konsideron përdorimin e të dyjave.”

Zyrtarët e SHBA dhe aleatët kanë argumentuar vazhdimisht se Rusia mund të përdorë pretendime të rreme për armë kimike si një pararendës për përdorimin e armëve të tilla vetë.

Më herët në mars, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, paralajmëroi sekretarin e Këshillit të Sigurimit të Rusisë se Moska do të përballet me pasoja nëse vendos armë kimike ose biologjike në Ukrainë.

/GazetaSinjali/