image Biden: Presidenti Putin ka dështuar në qëllimin e tij për të ndarë Perëndimin

Botë

Biden: Presidenti Putin ka dështuar në qëllimin e tij për të ndarë Perëndimin

news image

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka konfirmuar edhe një herë shtimin e forcave prezente amerikane të sigurisë në Evropë.

Biden ka deklaruar se është takuar me udhëheqës të tjerë të NATO-s nga Suedia, Finlanda dhe Bashkimi Evropian, me të cilët kanë ndarë qëllime të qarta mbi lirinë dhe demokracinë.

“Sot na u bashkuan partnerët tanë të ngushtë Suedia, Finlanda dhe Bashkimi Evropian. Presidenti Putin ka dështuar në qëllimin e tij për të ndarë Perëndimin. NATO është aq e bashkuar dhe e vendosur sa ka qenë ndonjëherë, dhe NATO do të mbajë dyert e saj të hapura për ato shtete evropiane që ndajnë vlerat tona dhe që një ditë mund të kërkojnë të bashkohen me Aleancën tonë. Ndërsa lundrojmë në këtë krizë, ne u zotuam të punojmë edhe më ngushtë së bashku në mbrojtjen tonë të lirisë dhe vlerave demokratike që mbushin Aleancën tonë me qëllim dhe fuqi” ka shkruar Biden në Facebook.

Në anën tjetër, presidenti amerikan shtoi se ka përgëzuar presidentin ukrainas, për rezistencën dhe guximin e popullit në këtë situatë kaq të vështirë.

Postimi i tij i plotë i Biden:

Sot u takova me udhëheqësit e tjerë nga aleatët tanë të NATO-s për të diskutuar përkushtimin tonë të përbashkët për mbrojtjen kolektive dhe sigurinë transatlantike. Ndërsa Presidenti Putin kërcënon vetë themelet e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare, NATO po demonstron edhe një herë se qëndron për lirinë dhe demokracinë.

Siç thashë dje, Shtetet e Bashkuara do të mbrojnë çdo centimetër të territorit të NATO-s. Angazhimi ynë ndaj nenit 5 është i hekurt. Unë kam urdhëruar vendosjen e forcave shtesë për të rritur aftësitë tona në Evropë për të mbështetur aleatët tanë të NATO-s. Dhe unë mirëpres fuqishëm vendimin për të aktivizuar planet mbrojtëse të NATO-s dhe elementët e Forcës së Reagimit të NATO-s për të forcuar qëndrimin tonë kolektiv, si dhe angazhimet e aleatëve tanë për të vendosur forca shtesë tokësore dhe ajrore në krahun lindor dhe forcat detare nga Veriu i Lartë deri në Mesdhe.

Sot na u bashkuan partnerët tanë të ngushtë Suedia, Finlanda dhe Bashkimi Evropian. Presidenti Putin ka dështuar në qëllimin e tij për të ndarë Perëndimin. NATO është aq e bashkuar dhe e vendosur sa ka qenë ndonjëherë, dhe NATO do të mbajë dyert e saj të hapura për ato shtete evropiane që ndajnë vlerat tona dhe që një ditë mund të kërkojnë të bashkohen me Aleancën tonë. Ndërsa lundrojmë në këtë krizë, ne u zotuam të punojmë edhe më ngushtë së bashku në mbrojtjen tonë të lirisë dhe vlerave demokratike që mbushin Aleancën tonë me qëllim dhe fuqi.

Menjëherë pas Samitit të NATO-s, fola me Presidentin Zelenskyy të Ukrainës. Unë përgëzova veprimet e guximshme të popullit ukrainas që po luftonte për të mbrojtur vendin e tyre. Përcjella gjithashtu mbështetjen e vazhdueshme ekonomike, humanitare dhe të sigurisë që jepet nga Shtetet e Bashkuara, si dhe përpjekjet tona të vazhdueshme për të mbledhur vendet e tjera për të ofruar ndihmë të ngjashme.

/GazetaSinjali/