image Biden flet me Zelenskyn, diskutojnë për mbështetjen për Ukrainën

Botë

Biden flet me Zelenskyn, diskutojnë për mbështetjen për Ukrainën

news image

Presidenti i SHBA Joe Biden foli me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy të shtunën për të diskutuar përpjekjet e vazhdueshme për të vendosur sanksione ndaj Rusisë dhe për të përshpejtuar ndihmën ushtarake, humanitare dhe ekonomike të SHBA.

Një deklaratë e Shtëpisë së Bardhë thotë:

“Presidenti Biden theksoi veprimet e vazhdueshme të ndërmarra nga Shtetet e Bashkuara, aleatët dhe partnerët e saj dhe industria private për të rritur kostot ndaj Rusisë për agresionin e saj në Ukrainë.”

“Në veçanti, ai përshëndeti vendimin këtë mbrëmje nga Visa dhe Mastercard për të pezulluar shërbimin në Rusi.”

“Presidenti Biden vuri në dukje se administrata e tij po rrit ndihmën e sigurisë, humanitare dhe ekonomike për Ukrainën dhe po punon ngushtë me Kongresin për të siguruar fonde shtesë.”

Zelenskiy konfirmoi thirrjen, duke shkruar në Twitter herët në mëngjes të së dielës:

“Si pjesë e dialogut të vazhdueshëm, pata një tjetër bisedë me @POTUS. Axhenda përfshinte çështjet e sigurisë, mbështetjen financiare për Ukrainën dhe vazhdimin e sanksioneve kundër Rusisë”. /GazetaSinjali/