image Biden dhe Trudeau zotohen për 'mbështetje të palëkundur' për Ukrainën

Botë

Biden dhe Trudeau zotohen për ‘mbështetje të palëkundur’ për Ukrainën

news image

Presidenti i SHBA, Joe Biden dhe kryeministri kanadez, Justin Trudeau, kanë shfaqur një front të bashkuar kundër regjimeve autoritare ndërsa Biden vizitoi kryeqytetin kanadez disa ditë pasi udhëheqësit e Kinës dhe Rusisë mbajtën një samit në Moskë.

Reuters raporton se imazhet e Biden dhe Trudeau duke qëndruar krah për krah në Otava të premten duke njoftuar marrëveshje, duke përfshirë gjysmëpërçuesit dhe migrimin, përfaqësonin një kundërvënie në skenën në Moskë ditë më parë.

Atje, presidenti kinez, Xi Jinping, dhe presidenti rus, Vladimir Putin, shpallën miqësi dhe u zotuan për lidhje më të ngushta ndërsa Rusia lufton në luftën e saj kundër Ukrainës.

Në një konferencë të përbashkët shtypi me Trudeau, Biden vuri në dyshim nivelin e bashkëpunimit të Kinës dhe Rusisë, duke vënë në dukje se Kina nuk i ka ofruar armë Rusisë për t’u përdorur kundër Ukrainës.

Biden tha se SHBA kishte zgjeruar aleancat duke përfshirë NATO-n, G7, Korenë e Jugut dhe kombet Quad të SHBA-së, Australisë, Indisë dhe Japonisë.

“Ne i kemi zgjeruar ndjeshëm aleancat tona. Më tregoni se si e shihni në fakt një rrethanë ku Kina ka bërë një angazhim domethënës ndaj Rusisë. Çfarë angazhimi mund të bëjnë ata?

Duke iu drejtuar parlamentit të Kanadasë, Biden tha se, si anëtarë të NATO-s, të dy vendet do të “mbronin çdo centimetër të territorit të NATO-s”.

Trudeau tha në konferencën për shtyp se Ukraina ishte një çështje kryesore:

“Sot ne rikonfirmuam mbështetjen tonë të palëkundur për popullin ukrainas, ndërsa ata mbrojnë veten kundër pushtimit brutal dhe barbar të Putinit.”

/GazetaSinjali/