image BE po i afrohet një lëvizjeje historike për të ndihmuar Ukrainën në rimbushjen e municioneve

Botë

BE po i afrohet një lëvizjeje historike për të ndihmuar Ukrainën në rimbushjen e municioneve

news image

BE-ja po i afrohet një lëvizjeje historike në prokurimin e përbashkët të municioneve për të ndihmuar Ukrainën dhe për të rimbushur rezervat e anëtarëve, por çështjet kryesore në lidhje me financimin dhe shkallën mbeten për t’u zgjidhur, raporton Reuters.

Ministrat e mbrojtjes të BE-së do të diskutojnë këtë javë planet për të përshpejtuar furnizimin me municion 155 mm në Ukrainë, e cila po kërkon më shumë predha të tilla artilerie për të luftuar pushtimin e Rusisë dhe për të porositur më shumë municione së bashku.

Hanno Pevkur, ministri i mbrojtjes i Estonisë – i cili ka udhëhequr një shtytje për BE-në për të porositur miliona predha – tha se ai besonte se ministrat do të arrinin një “konsensus politik” për të ndjekur prokurimin e përbashkët kur të takohen në Stokholm të mërkurën.

Por ai vuri në dukje se çështjet kryesore ishin ende për debat, të tilla si mënyra e pagesës për blerjet e përbashkëta. Pevkur këmbënguli se anëtarët e BE-së nuk mund të mbështeten në fondet e akorduara tashmë për ndihmën ushtarake për Ukrainën.

“Ne kemi nevojë për një konsensus të qartë se duhet të ketë para të reja për këtë iniciativë,” i tha ai Reuters në një intervistë telefonike.

/GazetaSinjali/