image Basha ua jep një premtim kosovarëve nëse bëhet kryeministër i Shqipërisë
[wp-story id="814678"]

Politikë

Basha ua jep një premtim kosovarëve nëse bëhet kryeministër i Shqipërisë

news image

Kryetari i Partisë Demokratike në Shqipëri, Lulzim Basha, sot ka ardhur për vizitë në Kosovë. Paas takimit me kryeministrin Avdullah Hoti, ai tha se i vetmi përfundim i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është njohja reciproke.

Kreu i PD-ë përsëriti në Prishtinë qëndrimin e tij ndaj bashkëpunimit ekonomik mes Shqipërisë dhe Kosovës, teksa premtoi se vendimi i tij i parë si kryeministër i Shqipërisë do të jetë heqja e taksës në Rrugën e Kombit, shkruan Gazeta Sinjali

“Ne vazhdojmë të themi se potencialet janë të mëdha, që në fakt është mënyrë e sjellshme për të thënë që nuk kemi bërë aq sa duhet akoma, por ju siguroj se te PD do të keni një partner të devotshëm, që ato punë që i kemi nisur, si rruga e Kombit dhe liberalizimi ekonomik, në të dy anët e kufirit të vazhdojnë edhe më tej. Një ndër vendimet e para të mia si kryeministër i ri i Shqipërisë do të jetë heqja e traut në Rrugën e Kombit.

Sipas tij, taksa që paguhet në Rrugën e Kombit është “një vendim i padrejtë që rëndon ekonominë e Kosovës dhe të Shqipërisë”. /Gazeta Sinjali