image Banka Qendrore e Rusisë rrit furnizimin me para në bankomate për shkak të tërheqjeve të shumta - Sinjali

Banka Qendrore e Rusisë rrit furnizimin me para në bankomate për shkak të tërheqjeve të shumta

news image

Banka Qendrore Ruse po rrit ofertën e faturave në bankomate pas rritjes së kërkesës për para në ditët e fundit.

“Në ditët e fundit, kërkesa për para është rritur. Për të përballuar kërkesën e shtuar, Banka e Rusisë rriti emetimin e parave të gatshme në banka dhe rimbushja e bankomateve do të vazhdojë këtë fundjavë”, tha Banka në një deklaratë të premten.

“Të gjitha fondet e klientëve në llogaritë bankare janë plotësisht të ruajtura dhe të disponueshme për çdo transaksion”, shtohet në deklaratë.

Të enjten, agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS raportoi se disa banka kishin parë një rritje të tërheqjeve – veçanërisht të valutës së huaj – pas vendimit të Kremlinit për të pushtuar Ukrainën, raporton CNN.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin