image Arteta e këshillon Sakan që t'i "vrasë kundërshtarët"
[wp-story id="814678"]

Futboll

Arteta e këshillon Sakan që t’i “vrasë kundërshtarët”

news image

Mikel Arteta i ka kërkuar yllit të Arsenalit, Bukayo Saka, të jetë një “fitues i pamëshirshëm” dhe të ketë mentalitetin për të “vrarë kundërshtarët” sa herë që del në fushë.

Arteta ishte plot lëvdata ndërsa fliste për reprezentuesin anglez, por sugjeroi që Saka tani duhet të rrisë shpejtësinë për të përmirësuar më tej lojën e tij.

Duke folur për yllin 20-vjeçar të Gunners, Arteta tha: “Ai duhet të jetë një fitues i pamëshirshëm. Kjo është. E thjeshtë. Ky është mentaliteti i tij, kjo është ajo që duhet të bëjë.

Ai duhet të fitojë ndeshjet e futbollit vetë, ai duhet të jetojë këtë profesion: nesër do të vras ​​kundërshtarin. Dhe kjo është ajo që dua prej tij.

Ai e ka këtë aftësi tani, ai po kalon një vend në karrierën e tij dhe duhet të shkojë në nivelin tjetër tani. Dhe unë mendoj se ai ka mjedisin e duhur për ta bërë këtë – ai ka njerëzit e duhur rreth tij për ta bërë atë dhe ai është shumë i gatshëm ta bëjë atë. Pra, kjo është ajo që ne duhet të kërkojmë.”

Arteta vazhdoi të përshëndesë Sakën si një nga lojtarët më inteligjentë që ka hasur në karrierën e tij deri më tani dhe këmbënguli se ai do të jetë një sukses nëse përmirëson disa aspekte të lojës së tij.

“Një nga lojtarët më inteligjentë që kam hasur,” tha ai. “Shumë i rritur dhe i arsimuar. Dhe ai e pëlqen këtë lojë futbolli. Ai ka të gjitha cilësitë dhe njerëzit e duhur rreth tij për të pasur sukses. Kjo është ajo për të cilën duhet të punojmë tani.”

Arsenali është aktualisht një nga vetëm dy skuadrat që ende ka një rekord 100 për qind të fitoreve në Premier League këtë sezon, dhe Saka është një pjesë e madhe e kësaj.

Ai luajti 90 minutat e plota në ndeshjen e tyre të hapjes, një fitore 2-0 jashtë në Crystal Palace, ndërsa luajti 84 minuta nga fitoren e tyre 4-2 kundër Leicesterit në ndeshjen e tyre të parë në shtëpi të sezonit.

Arsenali udhëton në Bournemouth më 20 gusht, ku Saka do të shpresojë që të mund të hapë llogarinë e tij për sezonin.

Gunners më pas presin Fulham më 27 gusht.

/GazetaSinjaliSport/