image Arrestohen 14 persona për dezinformim rreth tërmetit në Turqi
[wp-story id="814678"]

Evropë

Arrestohen 14 persona për dezinformim rreth tërmetit në Turqi

news image

Policia turke ka arrestuar 14 persona të dyshuar se kanë shpërndarë dezinformata në lidhje me tërmetin katastrofal të javës së kaluar.

Në një deklaratë të hënën, policia turke tha se 475 menaxherë llogarish ishin identifikuar “si të angazhuar në ndarjen e përmbajtjeve provokuese” në platformat e mediave sociale në lidhje me tërmetin “me qëllim të përhapjes së frikës dhe panikut midis qytetarëve”.

Detajet e tyre iu kanë kaluar njësive përkatëse dhe në bazë të udhëzimeve të dhëna nga Kryeprokuroria publike janë ndaluar 56 persona, 14 prej të cilëve janë arrestuar”, thuhet në njoftim.

Policia turke tha se kishte mbyllur gjithashtu 41 faqe interneti phishing dhe kishte trajtuar katër llogari të platformës së mediave sociale “që kërkonin para nga qytetarët duke përdorur ose imituar emrat e institucioneve qeveritare”, raporton CNN.

Policia gjithashtu identifikoi adresat e tre kuletave të aseteve kripto që përdoreshin në mënyrë të rreme për të mbledhur ndihma për tërmetet. Kuletat “më pas u ngrinë”, sipas deklaratës.

Të mërkurën e kaluar, qasja në platformën e mediave sociale Tëitter u kufizua nga autoritetet turke pas tërmetit, përpara se të rikthehej.

/GazetaSinjali/