image Argjentina në një krizë ekonomike/ Trazira e plaçkitje në disa qytete, mbi 30 të arrestuar

Botë

Argjentina në një krizë ekonomike/ Trazira e plaçkitje në disa qytete, mbi 30 të arrestuar

news image

Më shumë se 30 persona u arrestuan në Argjentinë gjatë fundjavës së gjatë pas plaçkitjeve në dyqane në provincat e Cordoba dhe Mendoza.

Zyrtarët nga qeveria kombëtare u ankuan të hënën se “aktet kriminale” ishin konspirative dhe të dizajnuara për të shkaktuar konfuzion dhe frikë nga pasiguria në mes të fushatës zgjedhore presidenciale.

“Këto janë akte kriminale për të sjellë më shumë konfuzion dhe për të krijuar konflikt. Nuk ka asgjë tjetër, ata nuk kanë grabitur, ata kërkojnë të provokojnë një veprim për të tërhequr vëmendjen,” pohoi ministri i Sigurimit Aníbal Fernández në një intervistë radiofonike.

“Dikush po e inkurajon atë, duke kërkuar një alternativë që nuk ka të bëjë me plaçkitjen, është një vokacion për të gjeneruar konflikt,” tha ai.

“Ka pasur arrestime nga policia dhe autoritetet gjyqësore dhe shumë nga organizatorët janë qytetarë që kanë pasur dënime të mëparshme. Ne nuk shohim në këtë reagim social, por akte që meritojnë peshën e plotë të ligjit”, shtoi Agustín Rossi të martën.

Të paktën 20 persona u arrestuan të martën në Kordobë për plaçkitjen e të paktën 12 dyqaneve, tha policia provinciale në një deklaratë.

Në Mendoza, shtatë u arrestuan, me trazira të raportuara gjithashtu në Neuquén. Në kryeqytetin e vendit, Buenos Aires, një përpjekje për të plaçkitur dyqanet në Barrio 1-11-14, Bajo Flores, të hënën në mbrëmje u parandalua nga banorët vendas.

Këto incidente erdhën më pak se 24 orë pasi një grup i madh njerëzish u përpoqën të grabisnin një supermarket në Río Cuarto, Provinca e Córdobaa. Për ngjarjen janë arrestuar të paktën 10 persona, shtatë prej të cilëve të mitur.

Argjentina po kalon një krizë akute ekonomike, me inflacion që shkon në më shumë se 113 për qind në vit dhe me më shumë se 40 për qind të popullsisë që jeton në varfëri./abcnews.al

/GazetaSinjali/