image Ambasadori i OKB-së: Izraeli "nuk ka interes" për të pushtuar Gazën

Botë

Ambasadori i OKB-së: Izraeli “nuk ka interes” për të pushtuar Gazën

news image

Izraeli “nuk ka interes” për të pushtuar Gazën, por do të bëjë “çfarëdo që të jetë e nevojshme” për të eliminuar Hamasin, i tha CNN ambasadori i vendit në OKB, Gilad Erdan.

Komenti i tij erdhi pasi Presidenti i SHBA Joe Biden paralajmëroi në një intervistë 60 minuta se do të ishte një “gabim i madh” për Izraelin të pushtonte Rripin, pasi ai grumbullon trupat e tij në kufirin e enklavës në përgatitje për një pushtim të pritshëm tokësor.

Erdan tha:

Ne nuk kemi asnjë interes të pushtojmë Gazën ose të qëndrojmë në Gaza, por duke qenë se ne po luftojmë për mbijetesën tonë dhe e vetmja mënyrë, siç e përcaktoi vetë presidenti [Biden] është të zhdukim Hamasin, kështu që ne do të duhet të bëjmë gjithçka që nevojitet për të zhdukur aftësitë e tyre.

Michael Herzog, ambasadori izraelit në SHBA, i tha gjithashtu CNN të dielën se Izraeli nuk kishte ndërmend të pushtonte Gazën pas përfundimit të konfliktit. Ai tha:

Ne nuk kemi asnjë dëshirë për të pushtuar apo ripushtuar Gazën. Ne nuk kemi dëshirë të sundojmë mbi jetën e më shumë se 2 milionë palestinezëve.

/GazetaSinjali/