image AAK kundërshton mbylljen totale, akuzon Qeverinë se nuk menaxhoi pandeminë
[wp-story id="814678"]

Politikë

AAK kundërshton mbylljen totale, akuzon Qeverinë se nuk menaxhoi pandeminë

news image

Pavarësisht rritjes enorme të numrit të rasteve të infektimit me COVID-19, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po e kundërshton mbylljen totale, shkruan Gazeta Sinjali.

Në një konferencë për media, deputeti i kësaj partie, Shemsedin Dreshaj, i bërë thirrje Qeverisë që të jetë vigjilente në menaxhimin e pandemisë dhe për rastet pozitive që po regjistrohen në këtë kohë të njoftohen edhe kryetarët e komunave.

“Shqetësues është fakti që sot kemi 7.200 raste aktive, që potencialisht pritet 1 në 10 prej tyre të kenë nevojë për trajtim spitalor. Pra, nëse një trend i tillë i përkeqësimit, brenda 10 ditëve kapacitetet e vendit do të jenë të stërmbushuara”, deklaroi Dreshaj para mediave.

Dreshaj theksoi se nga problemet që kjo Qeveri ka është menaxhimi i pandemisë, menaxhimi i ekonomisë dhe ruajtja e substancës brenda vendit. Ai potencoi se “duhet ta kthejë dinjitetin e vendit, e të mos merret me punë të tjera anësore”.

Deputetja Time Kadrijaj tha se varianti Omicron infekton 1 të 8-n e njerëzve, që sipas saj është shifër e lartë./GazetaSinjali/