image 66 vjeçari bëhet pacienti i katërt në botë që shërohet nga HIV-i

Botë

66 vjeçari bëhet pacienti i katërt në botë që shërohet nga HIV-i

news image

Një burrë që ka jetuar me HIV që nga vitet 1980 duket se është shëruar, duke u bërë personi i katërt në botë që shërohet nga ky virus, sipas mjekëve.

Atij iu dha një transplant i palcës së eshtrave për të trajtuar leukeminë e kancerit të gjakut nga një dhurues që ishte natyralisht rezistent ndaj virusit.

66-vjeçari, i cili nuk donte të identifikohet, ka ndërprerë mjekimin për HIV, shkruan BBC.

Ai tha se ishte “përtej mirënjohjes” që virusi nuk mund të gjendej më në trupin e tij.

Shumë nga miqtë e tij vdiqën nga HIV në epokën përpara se ilaçet antiretrovirale t’u jepnin njerëzve një jetëgjatësi pothuajse normale.

Virusi i mungesës së imunitetit të njeriut (HIV) dëmton sistemin imunitar të trupit. Kjo mund të çojë në AIDS (sindromi i mungesës së imunitetit të fituar) dhe trupi përpiqet të luftojë infeksionin.

Në një deklaratë, burri tha: “Kur u diagnostikova me HIV në 1988, si shumë të tjerë, mendova se ishte një dënim me vdekje“.

Nuk e kisha menduar kurrë se do të jetoja deri në ditën që nuk do të kisha më HIV”, tha 66 vjeçari.

Virusi hyn në qelizat e bardha të gjakut të trupit tonë duke përdorur një portë mikroskopike – një proteinë e quajtur CCR5.

Megjithatë, disa njerëz, duke përfshirë edhe donatorin, kanë mutacione CCR5 që mbyllin derën dhe mbajnë jashtë HIV-it.

/GazetaSinjali/