image Këto janë 10 fatkeqësitë natyrore më vdekjeprurëse në histori të njerëzimit

Kuriozitete

Këto janë 10 fatkeqësitë natyrore më vdekjeprurëse në histori të njerëzimit

news image

Çdo vit, disa nga fatkeqësitë natyrore më vdekjeprurëse si tërmetet, shpërthimet vullkanike, uraganet, sunami, përmbytjet, zjarret dhe thatësira, kanë lënë të vdekur mesatarisht rreth 60,000 njerëz, sipas Global Change.

Njëra nga fatkeqësitë më të njohura është edhe ajo e Ishullit të lashtë mesdhetar, Thera (tani Santorini, Greqi), që përjetoi një shpërthim vullkanik katastrofik që zhduki të gjithë qytetërimin Minoan rreth vitit 1600 p.e.s.

Më poshtë gjeni 10 fatkeqësitë natyrore më vdekjeprurëse në histori:

Më 11 tetor të vitit 1138, qyteti sirian i Alepos së bashku me kalanë e qytetit u shembën totalisht, kjo pas një tërmeti të fortë që e goditi. Numri i vdekjeve vlerësohet të jetë në rreth 230,000, por kjo shifër vjen nga shekulli i 15-të nga historianët dhe ende mbetet në pikëpyetje.

Një tërmet katastrofik me magnitudë 9.1 goditi në brigjet perëndimore të Sumatrës, Indonezi, më 26 dhjetor 2004. Tërmeti krijoi një cunami masiv që vrau afërsisht 230,000 njerëz dhe zhvendosi afro 2 milionë njerëz në Azinë Jugore. dhe vendet e Afrikës Lindore.

Dëmet nga tërmeti dhe cunami vlerësohen në 10 miliardë dollarë. Kjo ngjarje konsiderohet si tërmeti i tretë më i madh në botë që nga viti 1900.

Në orën 3:42 të mëngjesit të 28 korrikut të vitit 1976, qyteti kinez i Tangshan u rrafshua nga një tërmet me magnitudë 7.8 ballësh. Tangshan, një qytet industrial me një popullsi prej rreth 1 milion në kohën e fatkeqësisë, pësoi numër marramendës të viktimave, prej mbi 240,000. Thuhet se 85% e ndërtesave të Tangshan u shembën dhe dridhjet u ndjenë në Pekin, Kinë, më shumë se 100 milje (180 km) larg. Derisa, u deshën disa vite përpara se qyteti i Tangshan të rindërtohej.

Ashtu si të gjitha fatkeqësitë e ndodhura mijëvjeçarë më parë, është e vështirë të arrihet një numër i saktë i vdekjeve që shkaktoi tërmeti i Antiokisë. Kronisti bashkëkohor, John Malalas shkroi në atë kohë se rreth 250,000 njerëz vdiqën kur tërmeti goditi qytetin e Perandorisë Bizantine (tani Turqinë dhe Sirinë) në maj të vitit 526. Malalas ia atribuoi fatkeqësinë zemërimit të Zotit dhe raportoi se zjarret shkatërruan gjithçka në Antioki. tërmeti jo.

Banorët e fshatit përpiqen të riparojnë digën e thyer pas rënies në tokë të ciklonit Amphan në Satkhira, një qytet në Gjirin e Bengalit, në pranverën e vitit 2020.

Cikloni Coringa zbarkoi në qytetin Coringa në Gjirin e Bengalit të Indisë më 25 nëntor të vitit 1839, duke shkaktuar një stuhi prej 12 m. Shpejtësia dhe kategoria e erës së uraganit nuk dihen, siç është rasti për shumë stuhi që ndodhën para shekullit të 20-të. Rreth 20,000 anije u shkatërruan, së bashku me rreth 300,000 njerëz që humbën jetën.

Ekipet e shpëtimit mbajnë një kufomë të sapo nxjerrë nga rrënojat në Port-au-Prince, 14 janar 2010, pas tërmetit shkatërrues 7.0 ballësh

Tërmeti katastrofik me magnitudë 7.0 që goditi Haitin në veriperëndim të Port-au-Prince më 12 janar të vitit 2010, renditet si një nga tre tërmetet më vdekjeprurëse të të gjitha kohërave.

Qëndrimi i Haitit si një nga vendet më të varfra në hemisferën perëndimore dhe historia e kufizuar e tërmeteve të mëdha e la atë jashtëzakonisht të prekshëm ndaj dëmtimeve dhe humbjeve të jetëve. Rreth 3 milionë njerëz u prekën nga tërmeti. Vlerësimet e numrit të të vdekurve ishin kudo; fillimisht, qeveria e Haitit vlerësoi se viktimat ishin 230,000 njerëz, por në janar 2011, zyrtarët e rishikuan këtë shifër në 316,000.

Cikloni masiv në Pakistan në nëntor 1970.

Cikloni tropikal, Bohla goditi Bangladeshin e sotëm (atëherë Pakistani Lindor) më 12-13 nëntor të vitit 1970. Sipas Divizionit të Kërkimeve të Uraganeve të NOAA, shpejtësitë më të forta të erës së stuhisë ishin 130 mph (205 km/h). Cikloni shkaktoi një numër masiv të vdekjeve që vlerësohet në 300,000 deri në 500,000 njerëz

Cikloni Bhola konsiderohet cikloni tropikal më vdekjeprurës i regjistruar, sipas Organizatës Botërore Meteorologjike.

TERMETI I VITIT 1556 SHAANXI

Tërmeti më vdekjeprurës në histori goditi provincën Shaanxi të Kinës më 23 janar të vitit 1556. I njohur si “Tërmeti i madh Jiajing”, tërmeti zvogëloi një sipërfaqe prej 621 miljesh katrorë (1000 kilometra katrorë) dhe la të vdekur rreth 830,000 njerëz. Gjeofizikanët e ditëve moderne e vlerësojnë se tërmeti ishte rreth 8 ballësh.

PËRMBYTJA E LUMIT TË VERDHË 1887

Lumi i Verdhë (Huang He) në Kinë shkaktoi përmbytje në rreth 5,000 milje katrore (12,949 km katrore). Si pasojë e kësaj përmbytjeje, vlerësohet se humbën jetën rreth 900,000 deri në 2 milionë njerëz.

PËRMBYTJET E LUMIT YANGTZE 1931

Reshjet e tepërta mbi Kinën qendrore në korrik dhe gusht të vitit 1931 shkaktuan fatkeqësinë natyrore më vdekjeprurëse në historinë botërore – përmbytjet e Kinës Qendrore të vitit 1931.

Lumi Yangtze kapërceu brigjet e tij ndërsa përmbytja përfshiu pothuajse 70,000 katrorë milje (180,000 km katror) dhe e ktheu Yangtze-në në atë që dukej si një liqen ose oqean gjigant. Thuhet se numri i të vdekurve është rreth 2 milionë, por agjencitë e tjera, përfshirë NOAA, thonë se mund të ketë qenë deri në 3.7 milionë njerëz. /GazetaSinjali/