image 17 vjet nga protesta e VV-së ku u vranë Mon Balaj dhe Arben Xheladini

Politikë

17 vjet nga protesta e VV-së ku u vranë Mon Balaj dhe Arben Xheladini

news image

Më 10 shkurt të këtij viti janë bërë 17 vjet prej vrasjes së ish-aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje, Mon Balaj e Arben Xheladini.

Balaj e Xheladini u vranë në protestën e 10 shkurtit të vitit 2007 ku bashkë me mijëra qytetarë të tjerë protestonin kundër Pakos së Ahtisarit, ndërsa partia që sot është në pushtet, VV-ja, do të organizojë disa aktivitete.

Në ora 12:30 do të bëhen homazhe të pllaka përkujtimore e Arben Xheladinit dhe Mon Balajt në sheshin “Nënë Tereza” në kryeqytet, ku pritet të marrin pjesë krerët më të lartë të Lëvizjes Vetëvendosje.

Më pas, në ora 13:30 do të bëhen homazhe te varri i Arben Xheladinit në Prishtinë, kurse në ora 14:45 homazhe do të bëhen edhe te varri i Mon Balajt në Podujevë.

Mon Balaj e Arben Xheladini u vranë në protestë nga policia rumune e UNMIK-ut.

/GazetaSinjali/