image Zyra e Kryeministrit: Rakiq nuk e ka hequr flamurin e Kosovës nga zyra e tij
[wp-story id="814678"]

Politikë

Zyra e Kryeministrit: Rakiq nuk e ka hequr flamurin e Kosovës nga zyra e tij

news image

Zyra e Kryeministrit e ka demantuar lajmin se zëvendëskryeministri dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Goran Rakiq e ka hequr flamurin e Kosovës nga zyra e tij.

Në një përgjigje për Gazetën Sinjali, Zyra e Hotit ka thënë se çështja e përdorimit të simboleve është e përcaktuar nga Protokolli i shtetit dhe secili zyrtar është i obliguar që ta respektojë atë.

“Zëvendëskryeministri Goran Rakiq nuk e ka hequr asnjë simbol të Kosovës, as flamurin, nga Zyra e tij. Çështja e përdorimit të simboleve është e përcaktuar nga Protokolli i shtetit, prandaj secili zyrtar është i obliguar t’i përmbahet këtij protokolli”, thuhet në përgjigje.

Nga zyra e Hotit sigurojnë se simbolet e Kosovës janë edhe në zyrën e Rakiqit.

“Sa i përket rastit të përfolur në media, ju sigurojmë se simbolet janë aty ku kanë qenë dhe nuk ka pasur asnjë heqje të tyre”, thuhet në përgjigjen e ZKM-së.

Mediumi serb, B92 raportoi se Rakiq e ka hequr flamurin e Kosovës nga zyra e tij.

“Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe Ministri i Administratës dhe Vetëqeverisjes Lokale, Goran Rakiq, hoqi nga kabineti i tij të ashtuquajturin flamur i Kosovës. Flamuri u përdor në takimet zyrtare nga paraardhësja i tij Emilja Rexhepi”, shkruante B92.

Sipas këtij mediumi, në dy takimet që Rakiq i pati me ambasadorin amerikan Philip Kosnett dhe përfaqësuesen e BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova, nuk kishte simbole të Kosovës. /Gazeta Sinjali/