image Zvicra evakuon banorët në fshatra për shkak të përhapjes së zjarreve

Evropë

Zvicra evakuon banorët në fshatra për shkak të përhapjes së zjarreve

news image

Policia zvicerane urdhëroi evakuimin e disa fshatrave malore pas përhapjes së zjarreve në pyje. Rreth 200 zjarrfikës, ushtria dhe policia u bashkuan në luftën kundër flakëve në kantonin e Valais por zjarri vazhdon të përhapet.

“Zjarri po përhapet drejt Ried-Morel-Riederhorn”, tha policia në një deklaratë në Twitter, duke thënë se do të evakuonin fshatin Ried-Morel, pranë qytetit të Brig, i cili është afër kufirit italian.

Ai tha gjithashtu se tre fshatra të tjerë do të evakuoheshin dhe paralajmëroi për rënien e gurëve. Air Zermatt, i cili operon katër nga helikopterët, tha se përpjekjet për të shuar zjarrin do të vazhdojnë gjatë gjithë natës.

Air Zermatt, i cili operon katër nga helikopterët, tha se përpjekjet për të shuar zjarrin do të vazhdojnë gjatë gjithë natës. Policia e Valetës publikoi fotografi që tregojnë një helikopter duke hedhur ujë mbi një zjarr në pyll pasdite. Një fotografi e mëvonshme tregoi një zjarr shumë më të madh me tym që mbulonte pjesën më të madhe të pyllit.

Rajoni po preket nga e njëjta valë e nxehtë mesdhetare që po prek Europën Jugore, me temperatura që arrijnë në 30 gradë Celsius në pjesë të kantonit Valais këtë javë, sipas parashikimeve të shërbimit të motit.

/GazetaSinjali/